کاربرگرامي،

با توجه به هزینه سنگین ماهانه اینترنت و نیز رسالت مجموعه دانشگاه، هدف‌های اصلی از دسترسی به خدمات در دانشگاه آموزش، پژوهش و توسعه مرزهای دانش و در همین راستا ارتباط با دیگر دانشگاهها و پژوهشکدهها و پژوهشگران در سراسر دنیا می باشد.

دیگر کاربردهای اینترنت نظیر استفاده های شخصی، دانلودهای بویژه غیر ضروری و نامرتبط اعم از فیلم، کلیپ، موسیقی، عکس، نرم افزارهای شخصی یا موارد در دسترس یا قابل تهیه از طریق سایتهای داخلی دانشگاه  (مانند p2p یا سرویس های ftp )، دسترسی به منابع غیر علمی،  سایتهای پست الکترونیک عمومی (با توجه به وجود سرویسهای متعدد پست الکترونیک در داخل دانشگاه)، سایتهای تجاری یا آموزشی با کاربری محدود و شخصی، سایتها و نرم افزارهای گفتگو، بلاگها، سایتهای اجتماعی، سایتهای خبری پراکنده و غیررسمی، ... و مانند آنها دراولویت قرار نداشته و بعضاً به علت هدردادن پهنای باند مورد نیاز، در تضاد با آرمانهای مورد اشاره می باشند. کاربران چنین خدماتی فشارغیرضروری به پهنای باند مورد استفاده کاربران حقیقی وارد نموده و از نظر اخلاقی مسوول و مدیون می باشند.

همچنین استفاده از نرم افزارهای فیلتر شکن یا سایتهای مورد اشاره قانون جرایم رایانه ای  از نظر قانونی ممنوع، و مخاطرات و تبعات آن متوجه کاربر می باشد و دانشگاه قادر به فراهم کردن دسترسی یا حمایت حقوقی از این گونه کاربری‌ها نمی باشد.

همچنین با توجه به آنکه مرکز فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه، یک فراهم کننده عمومی دسترسی به اینترنت (ISP) نیست، و هدف اصلی آن استفاده هر چه عادلانه‌تر و اصولی‌تر از هزینه پرداخت شده و ظرفیت موجود اینترنت است، و با توجه به افت و خیزهای سرعت دسترسی به اینترنت در استان و کشور، این مجموعه خود را موظف می داند در راستای اولویت‌های مذکور گام بردارد. محدودیت های حجمی اعمال شده، تنها به معنی سقف استفاده کاربر می باشد و این بدان معنی نیست که کاربران مانند سرویس های خانگی (که برای آن هزینه شخصی پرداخت می کنند) اقدام به پر کردن سقف حجمی خود در طول هفته نمایند. با توجه به بررسی های انجام گرفته، مشخص گردیده که سقف ترافیک اعمال شده، به هیچ وجه با گشت و گذار روزانه، گرفتن مقالات و کتاب و به روز رسانی آنتی ویروس پر نخواهد شد.

بدیهی است اگر کاربران با اقدام به دانلود ظرفیت های موجود اینترنت دانشگاه را اشباع نمایند، و این امر به کندی سرعت دسترسی منجر گردد، این مرکز ناگزیر از افزایش محدودیت ها ( اعم از حجمی، ساعتی، یا بستن مالتی کانکشن و حتی بستن موقت سایتهای پر مصرف) و برخورد با کاربران خاطی خواهد بود.

هرگونه استفاده از اینترنت برای کلاسهای غیر درسی و آزمونها، سرویس دهی به کاربران غیر دانشگاهی، یا توسعه در شبکه و افزایش تعداد ایستگاه‌ها و کاربران نیز باید پیش از هر اقدامی، با این مرکز هماهنگ شده و مجوزهای لازم اخذ و ظرفیت لازم پیش بینی گردد.

بیایید با نگاهی به کل مجموعه، از اینترنت درست استفاده کنیم.

پیوند: http://peyvandha.ir/0-2.htm

فیلترینگ:http://peyvandha.ir/0-5.htm

قانون جرایم رایانه ای: http://peyvandha.ir/0-8.htm

 

 

کلیه حقوق برای مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز محفوظ است